Ovlašćeni servis AEG, ELEKTROLUX, ZANUSSI, HANSA Bele tehnike i klima uredjaja
Ovlašćeni servis AEG, ELEKTROLUX, ZANUSSI, HANSA, VIVAX, TESLA Bele tehnike i klima uredjaja
Servis je osnovan 2005 god. Ove godine je jubilarna 10 godina uspešnog poslovanja. Od samog početka smo dali akcenat na kvalitetnu ugradnju i servisiranje klima uređaja. Kod ugradnje klima uređaja koristimo najkvalitetnije atestirane bakarne cevi i najkvalitetniji potrošni materijal koji se može kupiti na tržištu. Uz montažu nudimo i prodaju klima uređaja. Od nas potrošači uvek mogu dobiti korisne tehničke informacije o uređaju koji žele kupiti.
Zašto je bitno održavati klima uređaj? Kako bismo razumeli neophodnost održavanja klima-uređaja, pre svega treba da se upoznamo sa načinom na koji radi. Klima-uređaj je aparat koji radi izmenu toplote preko dva izmenjivača toplote.
Prvi izmenjivač je unutrašnja jedinica koja se nalazi unutar prostora koji se klimatizuje, a drugi izmenjivač je „spoljašnja jedinica“ koja se nalazi na fasadi ili drugom mestu pogodnom za ugradnju. Prilikom režima hlađenja u unutrašnjoj jedinici, kao što znate, dolazi do kondezacije vlage koja se nalazi u prostoru. U datom režimu količina kondezacije prevashodno zavisi od ova dva faktora: stepena vlažnosti vazduha i dužine rada uređaja (spoljašnje jedinice). Prilikom prolaska vazduha kroz unutrašnju jedinicu vazduh sa sobom nosi i sitne čestice prašine, masne pare od kuvanja i pečenja hrane kao i prljavštinu koju nosi duvanski dim.
Koliko će se unutrašnja jedinica zaprljati zavisi od uslova u kojima ona radi. Neophodno je da svaki korisnik zna da filtere unutrašnje jedinice u režimu aktivnog rada treba čistiti najmanje jedanput mesečno tuširanjem mlakom vodom. Pranjem filtera uklanjaju se mehaničke nečistoće. Masne pare i duvanski dim se ne mogu oprati vodom, nego samo specijalnim sredstvima koja razlažu masnoće, a pritom nemaju korozivno dejstvo na bakar i aluminijum koji čine unutrašnjost izmenjivača toplote. Takođe, vazduh u prostoriji obično nije zagađen samo masnoćama i prašinom nego virusima i bakterijama koji su svakodnevno oko nas. Vlaga koja se stvara u unutrašnjem izmenjivaču toplote najviše pogoduje razvoju mikroorganizama. Neprijatan miris koji oseti prilikom korišćenja klima uređaja upravo dolazi od mikroorganizama nataloženih u drenažnoj posudi unutrašnje jedinice. Neprestano kijanje, kašljanje i grebanje grla su samo jedan od simptoma zagađenog vazduha u klimatizovanoj prostoriji. Takođe, dokazano je da su zaprljani klimatizacioni uređaji povoljna sredina za obitavanje koksaki virusa.Da bismo se rešili tih problema neophodno je redovno i temeljno očistiti klima-uređaj.To ne podrazumeva samo pranje filtera već i pranje isparivača, drenažne tacne sa odvodnim kanalom i ventilatora koji služi da distibuira vazduh u prostoriji. Neretko, ventilatori budu toliko prljavi da nisu u stanju da rade ni sa 50% kapaciteta, što odmah prouzrokuje duži rad klime i mnogo veću potrošnju el.energije. Za pravilno i temeljno čišćenje neophodno je skidanje prednje maske klime kako bi se pristupilo zaprljanim delovima. Period čišćenja klima-uređaja prvenstveno zavisi od uslova u kojima ona radi. Uređaje koji rade u stambenim prostorijama dovoljno je čistiti jeadanput godišnje. U kafićima, prodavnicama, restoranima, zdravstvenim ustanovama, proizvodnim pogonima … neophodno je čistiti uređaje od 2-4 puta godišnje.
Čišćenje uređaja treba prepustiti ovlašćenom servisu koji će kvalitetno i pre svega savesno uraditi taj posao. Spoljašnja jedinica je vitalni deo klima-uređaja bez čijeg rada nema ni hlađenja ni grejanja. Svaka spoljašnja jedinica, bez obzira gde se nalazi, prilikom svog rada kroz izmenjivač toplote provlači vazduh koji uvek u sebi sadrži prašinu, sitno lišće… Dužim radom, ukoliko se ne čisti, izmenjivač toplote se zapuši nečistoćom koja znatno remeti funkcionisanje klima-uređaja. U režimu hlađenja, unutarašnjoj jedinici pri visokim spoljnjim temperaturama (+30C, pa na više) drastično opada kapacitet , dok se spoljašnja jedinica pregreva i neretko zbog toga stradaju kompresor i drugi vitalni elementi. U ovim slučajevima se i potrošnja el.energije se uvećava što neće obradovati nijedan kućni budžet. Redovnim čišćenjem spoljašnje jedinice nećete dozvoliti da se nečistoća nagomilava. Previše prljave klime je u mnogo slučajeva neophodno skinuti sa nosača i odneti u servis kako bi se kvalitetno oprale i servisirale, a to je samo još jedan, veći izdatak. Odlaganje servisiranja klime može da dovede do trenutka kada joj više nema pomoći tj. zahteva kupovinu novog aparata.
Inverter klima uređaji
Klima uređaje možemo podeliti u dve osnovene grupe: • on/off ili fix speed • Inverter Fix speed uređaji u sebi imaju kompresor sa nepromenjljivim brojem obrtaja dok inverter uređaji promenom frekvencije menjaju i broj obrtaja motora kompresora. Glavna razlika između ova dva tipa jeste da su inverteri štedljiviji po pitanju utroška el. energije i do 40% u odnosu na fix speed uređaje. U evropskoj uniji se ne mogu više kupiti fix speed uređaji nego isključivo inverter. Prednost inverter klima je takođe u brzini postizanja željene temperature kao i u održavanju iste. Njihovi kompresori su u mogućnosti da rade i do 30% brže u onosu na fix speed i na taj način brže postižu željenu temperaturu. Održavanje temperature podrazumeva mnogi niži broj obrtaja kompresora koji za posledicu ima značajno manju potrošnju el. energije. Zbog načina rada i regulisanja broja obrtaja kompresora, inverter klime su efikasnije na nižim spoljnim temperaturama u odnosu na fix speed. Uglavnom proizvođači deklarišu rad od -10C do -25 C. Međutim, najbitnija karakteristika inverter uređaja koji se koristi za grejanje jeste koliku toplotnu moć može da preda na niskim temperaturama. Primera radi, na nekim modelima klima uređaja bez obzira na deklaraciju od -15 C, klimi pada kapacitet već na +7 C (jeftiniji modeli inverter klima). Kod kvalitetnijih klima uređaja taj pad kapaciteta kreće se od -7C pa čak i od -15C tj. do tih temperatura uređaji rade sa 100% deklarisanog kapaciteta. Želim da skrenem pažnju budućim korisnicima inverter uređaja da prilikom kupovine obrate pažnju ne samo na cenu nego i na kvalitet aparata, jer pogrešnim izborom će potošiti novac, a neće dobiti željeni efekat.
Izbor mesta za montažu klima uređaja je veoma bitan jer oni se uglavnom kupuju kako bi se prostorije grejale. Unutrašnja jedinica se mora isključivo postaviti u prostoriju koja se želi grejati jer će se time postići dobra ugrejanost prostora kao i ušteda el.energije. Montaža istih u hodnicima može da zadovolji samo u prelaznim periodima dok je spoljnja temperatura u plusu. Već na prvom minusu uređaji rade više nego što je potrebno automatski trošeći mnogo više el.energije, a pritom nisu u mogućnosti da ugreju željeni prostor. Logično, postavlja se pitanje koji je najbolji klima uređaj? Najbolja klima je ona koja može da odgovori vašem zahtevu kada je najpotrebnije. Cenovni raspon inverter uređaja se za snagu od 12000 btu kreće od 50.000.00 rsd pa sve do 150.000.00 rsd u zavisnosti od kvaliteta. Na cenu uređaja utiču teh. karakteristike, dizajn ali i elementi koje klima poseduje za obradu vazduha: razni mehanički i elektrostatički filteri koji čine da vazduh u prostoru bude što kvalitetniji. Japanske i južnokorejske klime spadaju u red najkvalitetnijih uređaja na našem tržištu. Ono što po mom skromnom mišljenju izdvaja ove klime od klima drugih proizvođača, jesu između ostalog i najpreciznije deklarisane tehničke karakteristike proizvoda.
Površine prostorija za koje proizvođači garantuju efektan rad na grejanju su približne:
12000 btu do 25m2
18000 btu do 40 m2
24000 btu do 60m2
Naravno, podrazumeva se da su prostorije kvalitetno termički izolovane. Loše izolovane prostorije utiču da klime rade mnogo duže jer teško postižu željenu temperaturu, a samim tim i troše neizmerno više el. energije.